Vítáme Vás na našem blogu, který je o všem možném i nemožném a který se snad časem rozroste!!=)

Za hradbami Pching-jaa

5. září 2006 v 15:48 | Lucy |  Památky Unesco
V Čínské provincii Šan-si pod pohořím Tchaj-jue-šan leží starobylé město Pching-jao. Jeho centrum obehnané vysokými hradbami z roku 1370 si dodnes zachovalo svoji tvář z dob dynastií Ming a Čching. Za masivní obranou zdí jako by se zastavil čas.
Dlážděné ulice už několik století lemují stejné jednopatrové domky ze světle šedých cihel. Krovy jejich tamvých střech svítí modro-zelenými obrazci podobnými tém v čínských chrámech. Panely nade dveřmi po celé šířce domu zdobí půvabně malované výjevy z přírody a čínské mytologie. Před nemi visí velké červené lampiony a lucerničky s malovanými skly, kreré večer společné s plynovými lampami o stranách ulic vytvářejí starodávnou atmosféru. Jako kdysi i dnes je tu přes den rušno. Brzy ráno obchodníci otevírají své krámky a podřikujíce na kolemjdiucí, pečlivě vyskládávají své zboží na stolky před obchody. Najdete na nich nejednu připomínku dávných časů a tradic - půvabné ornamenty vystřižené z červeného papíru, černé lakované krabičky s barevnými obrázky, nábytek zdobený místními mistry řezbáři či tradiční černé botičky s barevně vyšívanými vložkami. Z malých jídelen se na ulici line vůně kynutých knedlíčků plněných mletým masem a slaných smažených chlebováhc placek. Po ulici čile kluše hbitý mužíček v placaé čapce a hedvábné vestě a nabízí svezení na dvoukolovém vozíčku, který táhne za sebou. Na takových tu kdysi vozívali měšťany jejich sluhové.
Město ve tvaru želvy
Pching-jao bylo založeno za vlády krále Suana (827-782 př. n. l.) ze zápaní větve dynastie Čou. Svoji dnešní podobu však získalo později za dynastií Ming (1368-1644) a Čching (1644-1911), kdy byly přestavěny a zpevněny městské hradby a nově vybudovány mnohé obytné domy. Městské hradby byly záměrně postaveny tak, aby z ptačí prespektivy tvořili obras želvy. Ta byla pro obyvatele města odedávna symbolem ddlouhověkosti. Za střed města je považována 18,5 m vysoká věž, která je nejvyšší stavbou uvnitř hradeb. Její bránou prochází hlavní tepna městečka, ulice Ming-čchning. Staré Pching-jao má celkem 84 ulic, z nichž některé jsou dlážděné, ale mnohé menší jsou dodnes jen prašné a po dešti blátivé. Z 3797 dochovaných rezidencí je 400 nejlépe udržovaných historických domků speciálně chráněných čínskou vládou. Na seznamu kulturního dědictví UNESCO je toto městečko od roku 1997. Větčina zachovaných domků pochází z dob dynastie Čching a mnohé jsou staré více než 300 let. Rezidence e v tehdejších dobách stavěly na poměrně rozsáhlých pozemcích. rovnoběžně s ulicí byly postaveny tři až čtyři hlavní budovy, které dělily rozlohu domu na několik nádvoří. Byly většinou jednopatrov a stavěly se z cihel. Po stranách nádvoří stály vedlejší dřevěné přízemní budovy. Jejich vzájemné uspořádání mělo přísná pravidla odrážející společenské konvence tehdejší doby. Hlavní budovy musely stát alespoň o pár centimetrů výše než postranní budovy. Rovněž, pokud byl dům orientován v severojižním směru, postranní vudovy na východiní straně byly považovány za důležitější a musely být položeny váše nes budovy na západní straně. Majitelé domu pak obývali hlavní budovy a také do nich zvali své hosty. V západních vedlejších budovách většinou skončila kuchyň a služebnictvo. Vybavení domů bylo kvalitní. Jemně vyřezávaný nábytek často pocházel z místní továrny, stěny zdobili panely s tradičními tuší a barvami kreslenými obrázky a jedlo se ze známeho modo-bílého čínského porcelánu. Za zmínku také stojí tradiční vyhřívané cihlové postele. Stavěly se tak, aby se pod nimi dalo topit, což bylo důležité hlavně v zimě, kdy zde teploty často klesají až pod -20°C. Lidé na nich nejen spali, ale také přes den posedávali, popíjeli čaj a pracovali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama