Vítáme Vás na našem blogu, který je o všem možném i nemožném a který se snad časem rozroste!!=)

V důsledku klimatických změn hladovějí mořští ptáci

1. září 2006 v 17:33 | Lucy |  Novinky
Změny v systému mořských proudů jsou katastrofou pro populace mořských ptáků v oblastech kolem Severního moře. Teplota v Severním moři se za posledních 20 let zvýšila o 2 stupně. To se projevilo úbytkem planktonu, na němž jsou existenčně závislé drobné druhy ryb (smáčků). Nedostatek ryb se samozřejmě odrazil na počtu ptáků, kteří se jimi živí. Do ohrožení se tak dostal celý potravní řetězec. Na klimatické změny doplácejí ve stále větším měřítku také kormoráni chocholatí. V uplynulých dvou měsících bylo ve Velké Británii nalezeno přibližně tisíc uhynulých jedinců tohoto druhu.

Kormorán chocholatý je obětí klimatických změn. V Britském souostroví žije asi 40 procent světové populace kormoránů chocholatých. Většina z nich hnízdí na východním a západním pobřeží Skotska. A právě ze Skotska přišlo nejvíce hlášení o nálezech mrtvých ptáků. Od konce ledna jich experti z Britské nadace pro ornitologii (British Trust for Ornithology, BTO) zaznamenali už 185. Celkem bylo evidováno kolem 200 hlášení. Za zmínku stojí i fakt, že těla kormoránů, jejichž přirozeným místem výskytu jsou pobřežní oblasti, byla v mnoha případech nalezena velmi hluboko ve vnitrozemí. Ptáci pravděpodobně marně pátrali po rybách v moři a tak se vydali hledat potravu na pevninu. Nakonec zemřeli hladem a vyčerpáním.

Mark Grantham z BTO zhodnotil situaci jako velmi vážnou. Dospělí jedinci umírají hlady a nepřivádějí na svět mláďata. Od roku 1988 se počet kormoránů chocholatých ve Skotsku snížil o 32 procent na 21 tisíc jedinců. V celé Velké Británii jich žije zhruba 40 tisíc.
Zdroj: gnosis9.net
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama