Vítáme Vás na našem blogu, který je o všem možném i nemožném a který se snad časem rozroste!!=)

Tři královská města

31. srpna 2006 v 14:55 | Lucy |  Památky Unesco
Šrí Lanka není zdaleka jen čajová velmoc. Je to také země plná přírodních krás a histrorických památek. Ty nejvýznamnější z nich se dostaly dokonce na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jedná se hned o tři královská města - Anurádhapúru, Polonnaruwu a Sigiriyu.
V době, kdy v naší zemi žili Deltové a v Řecku se narodil mudrc Aristoteles, bylo hlavní město Šrí Lanky Anurádhapúra na vrcholu svého rokvětu. Jeho věhlas v té době sahal daleko za hranice ostrova. Spolu se slávou pochopistelné rčícházely i problémy. Město se stávalo čím dál častějsčím cílem válečníků z jižní Indie, a tak se na začístku 11. století králové rozhodlii přestěhovat své sídlo do strategicky výhodnější Polonnaruwy. Z dlouhého období slávy Anurádhapúry se dochovala do dnečních dnů řada památek. Snad nejvíc člověka zaujme prastarý posvátný strom (Ficus religiosa), který byl na Šrí Lanku dovezen ve třetím století př. n. l. z Indie. Údajně se jedná o odnož stromu, pod nímž v Indii dosáhl Buddha osvícení. Celý archeologický areál je velmi rozsáhlý a všude je něco zajímavého. Ať už je to les sloupů paláce Brazen, nejstarší šrílanská stúpa Thuparama dagoba s oslnivé zářící zlatou špicí, či socha Buddhy v meditativní poloze, jež zdobí bývalé královské zahrady.
Královská Polonnaruwa
Druhé královské město Polonnaruwa leží na břehu gigantické přehrady Parakrama samudra, která dostala jméno po svém zakladateli, králi Parakramabahu I. (1153 - 1186). Jednotlivé stavby starého města jsou zde dochovány v lepším stavu než památky v Anurádhapúře. Jsou soustředěny na menším prostoru, a tak jsou snadněji dosažitelné.
Jednou z nejvýznamnějších archeologickách památek v Polonnaruwě je královský palác. V době největšího rozkvětu města to musela být velkolepá stavba, mívala prý sedm poschodí. Dodnes jsou patrné stopy po druhém a třetím patře. Pokud jich bylo skutečně sedm, ty zbývající musely být postaveny ze dřeva, což dokládá model stavby ve zdejším archeologickém muzeu. Na dohled od paláce leží zbytky královské audienční síně. Základna bývalého pavilonu je zdobena několika pásy reliéfů. Za pozornost stojí například pás se slony, nádherné je rovněž schodiště na vrcholu zakončené dvojicí lvů. Dole pod schody se pak vyjímá měsíční kámen bohatě zdobený zvířecími a rostlinnými motivy vytesanými v soustředných pásech. Poměrně velká koncentrace zajímavých staveb je k vidění na malém vyvýšeném prostranství zvaném Čtyřúhelník. Mezi nimi vyniká zvláště nejstarší stavba v Polonnaruwě - velký kruhový chrám Vatadage ze 7. století se čtyřmi vchody. Schodiště k nim jsou zdobena nádhernými měsíčními kameny a po stranách tzv. strážnými kameny, jejichž úkolem bylo odvracet zlo. Schody vedou nahoru ke stúpě, kolem níž jsou umístěny v linii schodišť sochy sedících buddhů. Od Čryřúhelníku pokračuje cesta dál kolem ohromných stúp, chrámů a umně zhotovených bazénků s vodou, až dojdete k patrně nejkrásnějšímu místu z celého královského města. Čtveřice ohromných soch Buddhy, vytesaných z jediné granitové skály, každá v jiné pozici, působí na návštěvníky především svou velikostí a sochařským propracováním. Nejvíce obětních darů se hromadí u nohou čtrnáctimetrového tzv. "reclining Buddhy", který v poloze vleže s podloženou hlavou zrovna dosahuje osvícení. Druhý stojící se zkříženými pažemi je sice o polovinu menší, přesto se jedná o skutečný kolos. Poslední dvě ze čtveřice soch zobrazují Buddhu, jak sedí a medituje.
Orlí hnízdo Sigiriya
Sigiriya není vlastně ani tak město, jako spíš nedobytná pevnost, vybudovaná jako orlí hnízdo na strmém dvousetmetrovém skalisku. V 5. století byla po dobu osmnácti let královským sídlem. Celý komplex byl náležitě opevněn vodním příkopem a hradbou. Za hradbami se pak rozprostírá veliká zahrada, rozsáhlé vodní nádrže a základy bývalých staveb. Palác je ale na úplném vrcholku skaliska a zdá se být téměř nedostžitelný. Cesta vzhůru však stojí opravdu za to. První odměnou za namáhavý výstup je jeskyňka s freskami polonahých krasavic. Další zajímavost najdete o kousek dál. Říká se jí Zrcadlová zeď a jedná se skutečně skoro o hladkou a lesklou kamennou plochu. V hladkém povrchu je vyryto mnoho historických nápisů. Většina z nich pochází z doby mezi 7. až 11. stoletím a údajně se vztahuje k freskám polonahých krasavic. Jeden z nápisů, jenž po sobě zanechala nějaká žena, prý zní takto: "Mladá žena s očima jako laň, zobrazená na stěně skály, ve mně vzbuzuje zlost..." Tam kde končí Zrcadlová zeď, začínají strmě schody na samý vrchol. Cesta do pevnosti vede mezi ohromnými lvími tlapami. Na vrcholu skály se z místa, kde se kdysi tyčil královský palác, otvírá jako sladká odměna za vynaloženou námahu úžasný výhled do širokého okolí. Zvláště čarokrásná je tato vyhlídka navečer. Zapadající slunce tou dobou barví okolní krajinu do zlatorůžova a vše se jeví jako dávno zapomenutý sen...
Zdroj: text: Lidé a země
obrázky: fop.trigas-geo.cz , www.poutnik.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama